Khel Now logo
HomeSportsIPL 2024Live Score
Advertisement

Athletics

Xiamen Diamond League 2024: Full schedule, fixtures, results, live streaming details

Published at :April 21, 2024 at 12:40 PM
Modified at :April 21, 2024 at 12:40 PM
Post Featured Image

Ashwathy Rajendran


Triple jumper Abdulla Aboobacker Narangolintevida will be the sole Indian representative in Xiamen.

The Xiamen Diamond League 2024 will commence in Xiamen, China, on Saturday, April 20th. As the season’s inaugural event, Xiamen is pivotal for athletes to evaluate their training and fine-tune their strategies after the off-season. For enthusiasts, it offers an early preview of the athletes who may shine at the Olympics.

This event signals the start of a season with 15 meets, culminating in the final in Belgium. Athletes aim to gather points based on their performance at each meet. The top performers will advance to the final, vying for the prize money and the Diamond League titles.

Indians participating at Xiamen Diamond League 2024

Triple jumper Abdulla Aboobacker Narangolintevida will be the sole Indian representative in Xiamen. At 28-years-old, Aboobacker has already made a mark on the international stage, securing the men’s triple jump gold at the Asian Athletics Championships last year. Currently, he holds the 16th position in the world rankings.

Athletes to watch

All eyes will be on American sprint sensation Sha’Carri Richardson, as she makes her much-anticipated return to individual competition at the Diamond League opener in Xiamen on April 20th. The double world champion will toe the line in the 200m, her first solo race since last year’s Prefontaine Classic, where she finished behind 2023 Diamond League winner Shericka Jackson.

The men’s pole vault promises fireworks as reigning Olympic and world champion Armand Duplantis launches his quest for a fourth straight Diamond Trophy. The 24-year-old Swede, who has broken the world record seven times, will face stiff competition from Americans Christopher Nilsen, Sam Kendricks and KC Lightfoot in Xiamen.

In the sprints, world 100m champion Christian Coleman kicks off his title defence by clashing with 2022 world champion Fred Kerley and Jamaican stars Yohan Blake and Ackeem Blake. Meanwhile, world indoor 60m champion Mujinga Kambundji and 2012 world junior champion Anthonique Strachan add intrigue to the women’s 200m in Xiamen.

When and Where will the Xiamen Diamond League 2024 take place?

The Diamond League season will kickoff from the Egret Stadium in Xiamen, China, this Saturday, April 20th.

What are the events lined up in Xiamen Diamond League 2024?

Men’s Events:

  • 100 meters
  • 800 meters
  • 5,000 meters
  • 110-meter hurdles
  • High jump
  • Pole vault
  • Triple jump

Women’s Events:

  • 200 meters
  • 400 meters
  • 1,500 meters
  • 100-meter hurdles
  • 3,000-meter steeplechase
  • Shot put
  • Discus throw
  • Javelin throw

Where and how to watch live telecast and live streaming of  Xiamen Diamond League 2024 in India?

Fans can catch the live telecast of the event starting at 4:30 PM on Sports18 – 1 HD. Additionally, for those on the move, live streaming will be available on Jio Cinema, providing a convenient way to stay connected with the event.

Xiamen Diamond League full schedule (Timings are in IST)

April 20 (Saturday)

5:05 pm – Men’s high jump

5:51 pm – Women’s shot put

6:00 pm – Men’s pole vault

6:34 pm – Women’s 400m

6:47 pm – Women’s 100m hurdles

6:50 pm – Women’s discus

6:55 pm – Men’s 5000m

7:09 pm – Men’s triple jump

7:17 pm – Women’s 200m

7:25 pm – Men’s 800m

7:35 pm – Women’s 3000m steeplechase

7:57 pm – Men’s 110m hurdles

8:07 pm – Women’s 1500m

8:23 pm – Men’s 100m

Xiamen Diamond League 2024 Results

MEN’S 100m

  1. COLEMAN Christian (USA) – 10.13 SB
  2. KERLEY Fred (USA) – 10.17
  3. BLAKE Ackeem (JAM) – 10.20 SB
  4. WATSON Rohan (JAM) – 10.27 SB
  5. WADA Ryo (JPN) – 10.31
  6. BAKER Ronnie (USA) – 10.33 SB
  7. KIRYU Yoshihide (JPN) – 10.38 SB
  8. CARNES Brandon (USA) – 10.40
  9. BLAKE Yohan (JAM) – 10.43 SB
  10. Xinrui DENG (CHN) – 10.55

MEN’S 800m

  1. AROP Marco (CAN) – 1:43.61 WL
  2. KINYAMAL Wyclife (KEN) – 1:43.66 SB
  3. MASALELA Tshepiso (BOT) – 1:43.88 PB
  4. KIPNGETICH Alex Ngeno (KEN) – 1:44.76
  5. KRAMER Andreas (SWE) – 1:44.81 SB
  6. NGENY Elias (KEN) – 1:45.37
  7. MURPHY Clayton (USA) – 1:45.38 SB
  8. EL GUESSE Abdelati (MAR) – 1:45.65
  9. Dezhu LIU (CHN) – 1:45.66 NR PB
  10. HUSSEY Ethan (GBR) – 1:46.20 SB
  11. BOL Peter (AUS) – 1:47.02
  12. ENGLISH Mark (IRL) – 1:47.14 DNF – SIERADZKI Patryk (POL)

MEN’S 5000m

  1. Lamecha GIRMA (ETH) – 12:58.96
  2. Nicholas KIPKORIR (KEN) – 12:59.78
  3. Birhanu BALEW (BRN) – 13:00.47
  4. Samwel Chebolei MASAI (KEN) – 13:00.69
  5. Addisu YIHUNE (ETH) – 13:01.44
  6. Cornelius KEMBOI (KEN) – 13:02.49
  7. Ronald KWEMOI (KEN) – 13:02.56
  8. Kuma GIRMA (ETH) – 13:04.45
  9. Benson KIPLANGAT (KEN) – 13:04.66
  10. Stewart MCSWEYN (AUS) – 13:05.18
  11. Muktar EDRIS (ETH) – 13:10.40
  12. Brian FAY (IRL) – 13:14.97
  13. Mohamed ABDILAAHI (GER) – 13:18.45
  14. Jack RAYNER (AUS) – 13:18.74
  15. Sam PARSONS (GER) – 13:20.32
  16. Nibret MELAK (ETH) – 13:23.06
  17. Dan KIBET (UGA) – 13:24.64
  18. Matthew RAMSDEN (AUS) – 13:26.60 DNF – Mounir AKBACHE (FRA) DNF – Callum DAVIES (AUS)

MEN’S 110m HURDLES

  1. Daniel ROBERTS (USA) – 13.11
  2. Cordell TINCH (USA) – 13.16
  3. Shunsuke IZUMIYA (JPN) – 13.17
  4. Freddie CRITTENDEN (USA) – 13.30
  5. Eric EDWARDS (USA) – 13.31
  6. Hansle PARCHMENT (JAM) – 13.33
  7. Junxi LIU (CHN) – 13.48
  8. Orlando BENNETT (JAM) – 13.58
  9. Jamal BRITT (USA) – 13.88

MEN’S POLE VAULT

  1. DUPLANTIS Armand (SWE) – 6.24 WR
  2. KENDRICKS Sam (USA) – 5.82
  3. Bokai HUANG (CHN) – 5.72 SB
  4. MILLER Austin (USA) – 5.62
  5. Tao ZHONG (CHN) – 5.62
  6. BROEDERS Ben (BEL) – 5.42
  7. NILSEN Christopher (USA) – 5.42
  8. WOOTEN Jacob (USA) – 5.42 NM – LITA BAEHRE Bo Kanda (GER) NM – Jie YAO (CHN)

MEN’S TRIPLE JUMP

  1. Pedro PICHARDO (POR) – 17.51 (+0.6)
  2. Hugues Fabrice ZANGO (BUR) – 17.12 (+0.3)
  3. Wen SU (CHN) – 16.82 (+0.1)
  4. Yaoqing FANG (CHN) – 16.73 (0.0)
  5. Yaming ZHU (CHN) – 16.55 (+0.1)
  6. Jean-Marc PONTVIANNE (FRA) – 16.46 (-0.3)
  7. Tiago PEREIRA (POR) – 16.41 (-0.2)
  8. Abdulla NARANGOLINTEVIDA (IND) – 16.33 (-0.7)
  9. Donald SCOTT (USA) – 16.02 (-0.5)
  10. Max HEß (GER) – 16.02 (-0.6)

MEN’S HIGH JUMP

  1. McEWEN Shelby (USA) – 2.27
  2. BARSHIM Mutaz Essa (QAT) – 2.27 SB
  3. KERR Hamish (NZL) – 2.24
  4. BADEN Joel (AUS) – 2.24
  5. SHINNO Tomohiro (JPN) – 2.24
  6. Zhen WANG (CHN) – 2.24 =SB
  7. BRYAN Christoff (JAM) – 2.20
  8. CASTRO RIVERA Luis (PUR) – 2.15
  9. TURNER Vernon (USA) – 2.15 NM – CARMOY Thomas (BEL)

WOMEN’S RESULTS

WOMEN’S 200m

  1. Torrie LEWIS (AUS) – 22.96
  2. Sha’Carri RICHARDSON (USA) – 22.99
  3. Tamara CLARK (USA) – 23.01
  4. Anavia BATTLE (USA) – 23.02
  5. Twanisha TERRY (USA) – 23.25
  6. Mujinga KAMBUNDJI (SUI) – 23.39
  7. Jessica-Bianca WESSOLLY (GER) – 23.65
  8. Caisja CHANDLER (USA) – 23.72
  9. Anthonique STRACHAN (BAH) – 24.21

WOMEN’S 400m

  1. Marileidy PAULINO (DOM) – 50.08
  2. Natalia KACZMAREK (POL) – 50.29
  3. Britton WILSON (USA) – 51.26
  4. Sada WILLIAMS (BAR) – 51.97
  5. Ellie BEER (AUS) – 52.36
  6. Kaylin WHITNEY (USA) – 52.47
  7. Aliyah ABRAMS (GUY) – 52.69
  8. Evelis AGUILAR (COL) – 52.97
  9. Floria GUEI (FRA) – 53.65

WOMEN’S 1500m

  1. TSEGAY Gudaf (ETH) – 3:50.30 MR WL PB
  2. HAYLOM Birke (ETH) – 3:53.22 PB
  3. MESELE Worknesh (ETH) – 3:57.61 SB
  4. WELTEJI Diribe (ETH) – 3:57.62
  5. HAILU Freweyni (ETH) – 3:58.18
  6. GRIFFITH Georgia (AUS) – 3:59.04 PB
  7. ALEMU Habitam (ETH) – 3:59.06 PB
  8. BERHE Saron (ETH) – 3:59.21 PB
  9. BILLINGS Sarah (AUS) – 3:59.59 PB
  10. HALL Linden (AUS) – 4:00.71 SB
  11. WILEY Addison (USA) – 4:03.45 SB
  12. EMBAYE Axumawit (ETH) – 4:04.94 SB
  13. NANYONDO Winnie (UGA) – 4:06.09 SB
  14. SABBATINI Gaia (ITA) – 4:08.90 SB DNF – GETACHEW Nigist (ETH) DNF – LEMIESZ Aneta (POL)

WOMEN’S 100m HURDLES

  1. Jasmine CAMACHO-QUINN (PUR) – 12.45
  2. Devynne CHARLTON (BAH) – 12.49
  3. Cyréna SAMBA-MAYELA (FRA) – 12.55
  4. Danielle WILLIAMS (JAM) – 12.56
  5. Tobi AMUSAN (NGR) – 12.58
  6. Masai RUSSELL (USA) – 12.67
  7. Ditaji KAMBUNDJI (SUI) – 12.70
  8. Megan TAPPER (JAM) – 12.88
  9. Alaysha JOHNSON (USA) – 13.01
  10. Yanni WU (CHN) – 13.04

WOMEN’S 3000m STEEPLECHASE

  1. CHEPKOECH Beatrice (KEN) – 8:55.40 WL
  2. CHEROTICH Faith (KEN) – 9:05.49 SB
  3. CHEMUTAI Peruth (UGA) – 9:12.99 SB
  4. CHEPKOECH Jackline (KEN) – 9:19.64 SB
  5. MULETA Lomi (ETH) – 9:21.76 SB
  6. GESESE Frehiwot (ETH) – 9:25.53 PB
  7. GÜRTH Olivia (GER) – 9:29.78 SB
  8. YEE Regan (CAN) – 9:31.47 SB
  9. FEAIN-RYAN Cara (AUS) – 9:32.08 SB
  10. CLAVIER Aude (FRA) – 9:32.75 PB
  11. BOREMAN Madie (USA) – 9:34.79 SB
  12. COHEN Adva (ISR) – 9:35.57 SB
  13. Shuangshuang XU (CHN) – 9:38.62 SB
  14. HVID Juliane (DEN) – 10:02.95 SB DNF – CHERONO Fancy (KEN)

WOMEN’S SHOT PUT

  1. Lijiao GONG (CHN) – 19.72
  2. Maddison-Lee WESCHE (NZL) – 19.63
  3. Chase JACKSON (USA) – 19.62
  4. Sarah MITTON (CAN) – 19.35
  5. Yemisi OGUNLEYE (GER) – 19.24
  6. Jiayuan SONG (CHN) – 19.09
  7. Maggie EWEN (USA) – 18.87
  8. Danniel THOMAS-DODD (JAM) – 18.76
  9. Jessica SCHILDER (NED) – 18.60
  10. Adelaide AQUILLA (USA) – 17.62

WOMEN’S DISCUS THROW

  1. Valarie ALLMAN (USA) – 69.80
  2. Yaimé PÉREZ (CUB) – 68.83
  3. Bin FENG (CHN) – 67.07
  4. Sandra ELKASEVIĆ (CRO) – 65.60
  5. Kristin PUDENZ (GER) – 64.63
  6. Shanice CRAFT (GER) – 63.52
  7. Liliana CÁ (POR) – 63.27
  8. Claudine VITA (GER) – 62.74
  9. Jorinde VAN KLINKEN (NED) – 62.33
  10. Laulauga TAUSAGA (USA) – 60.61

WOMEN’S JAVELIN

  1. Qianqian DAI (CHN) – 61.25
  2. Līna MŪZE-SIRMĀ (LAT) – 58.91
  3. Flor Denis RUIZ HURTADO (COL) – 58.50
  4. Qiaohui GAI (CHN) – 57.99
  5. Huihui LYU (CHN) – 57.74
  6. Kathryn MITCHELL (AUS) – 55.57
  7. Tori PEETERS (NZL) – 55.20
  8. Yuzhen YU (CHN) – 51.53

For more updates, follow Khel Now on FacebookTwitter, and Instagram; download the Khel Now Android App or IOS App and join our community on Whatsapp & Telegram

Advertisement
Advertisement