Khel Now logo
HomeSportsIPL 2024Live Score
Advertisement

Badminton

Badminton European Championships 2024: Updated schedule, fixtures, results, live streaming details

Published at :April 15, 2024 at 4:33 PM
Modified at :April 15, 2024 at 4:33 PM
Post Featured Image

(Courtesy : Badminton Association of India)

Ansh Garg


The tournament is set to commence on April 8.

First held in 1968, this is the 30th edition of the Badminton European Championships. Saarbrücken, Germany, plays host to the championships scheduled from April 8th to April 14th. Since 2008, it has been classified as a Grand Prix Gold tournament by the Badminton World Federation.

Badminton at the 2023 European Games was functioned as the 2023 European Badminton Championships (even though they’re not part of the standalone championship timeline).

When will Badminton European Championships 2024 begin?

The Badminton European Championships 2024 will commence on April 8 and will conclude on April 14.

Where will Badminton European Championships 2024 be held?

The Badminton European Championships 2024 will take place in Saarbrucken, Germany.

Who are the defending champions of Badminton European Championships?

Men’s Singles: Viktor Axelsen (Denmark)

Women’s Singles: Carolina Marin (Spain)

Men’s Doubles: Mark Lamsfuss/Marvin Seidel (Germany)

Women’s Doubles: Gabriela Stoeva/Stefani Stoeva (Bulgaria)

Mixed Doubles: Mark Lamsfuss/Isabel Lohau (Germany)

Who are the seeded players at Badminton European Championships 2024?

Men’s Singles

  1. Viktor Axelsen (Denmark)
  2. Anders Antonsen (Denmark)
  3. Christo Popov (France)
  4. Toma Junior Popov (France)
  5. Rasmus Gemke (Denmark)
  6. Magnus Johannesen (Denmark)
  7. Nhat Nguyen (Republic of Ireland)
  8. Julien Carraggi (Belgium)

Women’s Singles

  1. Carolina Marin (Spain)
  2. Mia Blichfeldt (Denmark)
  3. Line Højmark Kjaersfeldt (Denmark)
  4. Kirsty Gilmour (Scotland)
  5. Yvonne Li (Germany)
  6. Line Christophersen (Denmark)
  7. Neslihan Arin (Turkey)
  8. Julie Dawall Jakobsen (Denmark)

Men’s Doubles

  1. Kim Astrup/Anders Skaarup Rasmussen (DEN)
  2. Rasmus Kjær/Frederik Søgaard (DEN)
  3. Ben Lane/Sean Vendy (ENG)
  4. Mark Lamsfuss/Marvin Seidel (GER)
  5. Alexander Dunn/Adam Hall (SCO)
  6. Lucas Corvee/Ronan Labar (FRA)
  7. Daniel Lundgaard/Mads Vestergaard (DEN)
  8. Christo Popov/Toma Junior Popov (FRA)

Women’s Doubles

  1. Maiken Fruergaard/Sara Thygesen (DEN)
  2. Margot Lambert/Anne Tran (FRA)
  3. Gabriela Stoeva/Stefani Stoeva (BUL)
  4. Debora Jille/Cheryl Seinen (NED)
  5. Linda Efler/Isabel Lohau (GER)
  6. Julie Macpherson/Ciara Torrance (SCO)
  7. Moa Sjoo/Tilda Sjoo (SWE)
  8. Bengisu Ercetin/Nazlıcan Inci (TUR)

Mixed Doubles

  1. Mathias Christiansen/Alexandra Bøje (DEN)
  2. Thom Gicquel/Delphine Delrue (FRA)
  3. Robin Tabeling/Selena Piek (NED)
  4. Mathias Thyrri/Amalie Magelund (DEN)
  5. Marcus Ellis/Lauren Smith (ENG)
  6. Mark Lamsfuss/Isabel Lohau (GER)
  7. Mads Vestergaard/Christine Busch (DEN)
  8. Gregory Mairs/Jenny Mairs (ENG)

Where and how to watch live telecast and live streaming of Badminton European Championships 2024 in India?

The tournament would be streamed on Badmintoneurope.tv in Europe. However, there are no live telecast or streaming available for the tournament for fans in India. The live score can be followed on the BWF tournament software.

Trending Indian Sports articles

Full schedule and fixtures in Badminton European Championships 2024

Day 1 — April 8 (Monday)

Men’s Singles Round of 64

Danylo Bosniuk beat Matthew Abela (26-24, 23-21)

Joel Konig lost to Joakim Oldorff (7-21, 10-21)

Kalle Koljonen beat Gustav Bjorkler (21-18, 21-16)

Fabian Roth beat Luka Wraber (21-10, 21-16)

Dimitar Yanakiev lost to Ade Resky Dwicahyo (10-21, 18-21)

Bruno Carvalho lost to Mark Caljouw (11-21, 13-21)

Tobias Kuenzi beat Fabio Caponio (21-17, 21-16)

Joran Kweekel beat Mikolaj Szymanowski (17-21, 21-17, 21-13)

Women’s Singles Round of 64

Polina Buhrova beat Petra Polanc (21-17, 21-16)

Kaloyana Nalbantova beat Milena Schnider (21-13, 21-12)

Rosy Oktavia beat Clara Lassaux (21-14, 21-16)

Leonice Huet beat Heli Neiman (21-17, 21-15)

Lisa Curtin lost to Ozge Bayrak (7-21, 17-21)

Agnes Korosi beat Gianna Stiglich (17-21, 21-15, 21-13)

Kristin Kuuba beat Keisha Fatimah Azzahra (21-15, 22-20)

Rachael Darragh beat Ksenia Polikarpova (21-23, 21-15, 21-17)

Day 2 — April 9 (Tuesday)

Men’s Doubles Round of 32

Daniel Lundgaard/Mads Vestergaard beat Jones Ralfy Jansen/Kenneth Neumann (18-21, 21-12, 21-14)

Alexander Dunn/Adam Hall beat Torjus Flaatten/Vegard Rikheim (21-9, 21-13)

Christo Popov/Toma Junior Popov beat Daniel Hess/Patrick Scheiel (21-13, 21-17)

Lucas Corvee/Ronan Labar lost to Bjarne Geiss/Jan Colin Voelker (18-21, 21-15, 16-21)

Women’s Doubles Round of 32

Moa Sjoo/Tilda Sjoo beat Sona Horinkova/Katerina Zuzakova (21-8, 21-12)

Bengisu Ercetin/Nazlican Inci beat Abbygael Harris/Annie Lado (21-14, 21-17)

Linda Efler/Isabel Lohau beat Diede Odijk/Iris Van Leijsen (21-8, 21-6)

Julie Macpherson/Ciara Torrance beat Catlyn Kruus/Ramona Uprus (21-17, 21-14)

Mixed Doubles Round of 32

Marcus Ellis/Lauren Smith beat Robert Cybulski/Kornelia Marczak (21-10, 21-14)

Gregory Mairs/Janny Mairs lost to Adam Hall/Julie Macpherson (20-22, 21-13, 16-21)

Mads Vestergaard/Christine Busch lost to Callum Hemming/Estelle Van Leeuwen (21-19, 18-21, 21-23)

Day 3 — April 10 (Wednesday)

Men’s Singles Round of 32

Nhat Nguyen beat Misha Zilberman (21-16, 21-10)

Rasmus Gemke beat Harry Huang (21-12, 16-21, 21-13)

Toma Junior Popov beat Pablo Abian (21-10, 21-9)

Christo Popov lost to Alex Lanier (17-21, 19-21)

Anders Antonsen beat Luis Enrique Penalver (21-16, 24-22)

Viktor Axelsen beat Kai Schaefer (21-12, 21-12)

Women’s Singles Round of 32

Mia Blichfeldt beat Freya Redfearn (21-16, 21-8)

Carolina Marin beat Rachel Sugden (21-6, 21-7)

Neslihan Arin beat Cecilia Wang (21-7, 21-9)

Kirsty Gilmour beat Clara Azurmendi (21-14, 21-14)

Mixed Doubles Round of 16

Mathias Thyrri/Amalie Magelund beat Ties Van Der Lecq/Alyssa Tirtosentono (21-16, 21-14)

Thom Gicquel/Delphine Delrue beat Mihajlo Tomic/Andjela Vitman (21-17, 21-11)

Robin Tabeling/Selena Piek beat Adam Pringle/Rachel Andrew (21-16, 21-8)

Day 4 — April 11 (Thursday)

Men’s Singles Round of 16

Magnus Johannsen lost to Ade Resky Dwicahyo (19-21, 21-12, 19-21)

Nhat Nguyen lost to Arnaud Merkle (15-21, 18-21)

Rasmus Gemke beat Tobias Kuenzi (21-15, 21-11)

Viktor Axelsen beat Kalle Koljonen (21-14, 21-9)

Toma Junior Popov beat Joran Kweekel (17-21, 21-16, 21-14)

Anders Antonsen beat Mark Caljouw (21-18, 21-11)

Julien Carraggi lost to Joakim Oldorff (9-21, 10-21)

Women’s Singles Round of 16

Kirsty Gilmour beat Qi Xuefei (21-19, 21-16)

Carolina Marin beat Kaloyana Nalbantova (21-14, 21-12)

Neslihan Arin beat Miranda Wilson (21-14, 21-18)

Mia Blichfeldt lost to Rosy Oktavia Pancasari (21-19, 15-21, 12-21)

Men’s Doubles Round of 16

Daniel Lundgaard/Mads Vestergaard lost to Callum Hemming/Ethan Van Leeuwen (20-22, 16-21)

Christo Popov/Toma Junior Popov lost to Andreas Sondergaard/Jesper Toft (8-21, 13-21)

Rasmus Kjaer/Frederik Sogaard beat Ruben Garcia/Carlos Piris (21-7, 21-10)

Alexander Dunn/Adam Hall beat Jakub Melaniuk/Wiktor Trecki (21-14, 21-14)

Kim Astrup/Anders Skaarup Rasmussen beat Ivan Rusev/Iliyan Stoynov (21-16, 21-13)

Ben Lane/Sean Vendy beat Joshua Magee/Paul Reynolds (21-15, 21-14)

Women’s Doubles Round of 16

Moa Sjoo/Tilda Sjoo beat Tea Margueritte/Flavie Vallet (19-21, 21-15, 21-17)

Margot Lambert/Anne Tran beat Chloe Birch/Estelle Van Leeuwen (21-10, 22-20)

Debora Jille/Cheryl Seinen beat Julia Meyer/Leona Michalski (21-13, 21-8)

Gabriela Stoeva/Stefani Stoeva beat Paula Lopez/Lucia Rodrigues (21-15, 21-8)

Linda Efler/Isabel Lohau beat Serena Au Yeong/Katharina Hochmeir (21-12, 21-10)

Julie Macpherson/Ciara Torrance beat Michaela Chepisheva/Tsvetina Popivanova (21-13, 21-12)

Bengisu/Nazlican Inci beat Sharone Bauer/Emilie Vercelot (21-13, 21-16)

Mixed Doubles Quarterfinals

Marcus Ellis/Lauren Smith beat Mathias Christiansen/Alexandra Boje (15-21, 18-21)

Mathias Thyrri/Amalie Magelund beat Jesper Toft/Clara Graversen 21-19, 21-17)

Robin Tabeling/Selena Piek beat Ruben Garcia/Lucia Rodriguez (21-10, 21-11)

Thom Gicquel/Delphine Delrue beat Jones Ralfy Jansen/Thuc Phuong Nguyen (21-15, 21-17)

Day 5 —April 12 (Friday)

Men’s Singles Quarterfinals

Anders Antonsen beat Arnaud Merkle (24-22, 27-25)

Viktor Axelsen beat Rasmus Gemke (21-19, 21-12)

Toma Junior Popov beat Ade Resky Dwicahyo (21-10, 21-13)

Women’s Singles Quarterfinals

Kirsty Gilmour beat Line Christophersen (21-15, 21-17)

Carolina Marin beat Leonice Huet (21-18, 21-15)

Neslihan Arin beat Rosy Oktavia Pancasari (21-15, 21-10)

Men’s Doubles Quarterfinals

Kim Astrup/Ander Skaarup Rasmussen beat Alexander Dunn/Adam Hall (21-11, 21-13)

Ben Lane/Sean Vendy beat Eloi Adam/Leo Rossi (21-19, 21-18)

Rasmus Kjaer/Frederik Sogaard beat Callum Hemming/Ethan Van Leeuwen (22-20, 21-9)

Women’s Doubles Quarterfinals

Gabriela Stoeva/Stefani Stoeva beat Linda Efler/Isabel Lohau (21-15, 21-14)

Debora Jille/Cheryl Seinen beat Moa Sjoo/Tilda Sjoo (21-10, 21-15)

Margot Lambert/Anne Tran beat Julie Macpherson/Ciara Torrance (21-10, 21-10)

Bengisu Ercetin/Nazlicam Inci beat Maiken Fruergaard/Sara Thygesen (16-21, 21-19, 21-13)

Mixed Doubles Semifinals

Robin Tabeling/Selena Piek lost to Mathias Christiansen/Alexandra Boje (23-25, 23-21, 18-21)

Thom Gicquel/Delphine Delrue beat Mathias Thyrri/Amalie Magelund (22-20, 16-21, 21-13)

Day 6 — April 13 (Saturday)

Men’s Singles Semifinals

Joakim Oldorff lost to Anders Antonsen (11-21, 11-21)

Viktor Axelsen lost to Toma Junior Popov (19-21, 21-17, 9-21)

Women’s Singles Semifinals

Carolina Marin beat Julie Dawall Jakobsen (21-16, 21-7)

Kirsty Gilmour beat Neslihan Arin (21-18, 21-13)

Men’s Doubles Semifinals

Kim Astrup/Ander Skaarup Rasmussen beat Ben Lane/Sean Vendy (21-19, 21-7)

Rasmus Kajer/Frederik Sogaard lost to Andreas Sondergaard/Jesper Toft (15-21, 16-21)

Women’s Doubles Semifinals

Debora Jille/Cheryl Seinen lost to Margot Lambert/Anne Tran (15-21, 12-21)

Bengisu Ercetin/Nazlican Inci lost to Gabriel Stoeva/Stefani Stoeva (11-21, 15-21)

Mixed Doubles Final

Mathias Christiansen/Alexandra Boje vs Thom Gicquel/Delphine Delrue (16-21, 15-21)

Day 7 — April 14 (Sunday)

Men’s Singles Final

Toma Junior Popov lost to Anders Antonsen (18-21, 13-21)

Women’s Singles Final

Carolina Marin beat Kirsty Gilmour (21-11, 21-18)

Men’s Doubles Final

Kim Astrup/Ander Skaarup Rasmussen beat Andreas Sondergaard/Jesper Toft (21-16, 21-15)

Women’s Doubles Final

Gabriel Stoeva/Stefani Stoeva lost to Margot Lambert/Anne Tran (21-16, 17-21, 11-21)

For more updates, follow Khel Now on FacebookTwitter, and Instagram; download the Khel Now Android App or IOS App and join our community on Whatsapp & Telegram

Advertisement
Advertisement